Walka o przedsiębiorców

Miasto szuka sposobów na przyciągnięcie do Jaworzna podmiotów chętnych do prowadzenia działalności gospodarczej. Podczas wtorkowej sesji 

Rady Miejskiej głosowano nad pakietem uchwał dotyczących zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis. Czy taka ulga sprawi, że w naszym mieście będzie powstawać więcej firm, a zewnętrzne podmioty chętnie będą lokować swoje biznesy w Jaworznie? Przedsiębiorczość w Jaworznie, mimo niezwykle korzystnego położenia miasta, pozostawia wiele do życzenia. Również niskie bezrobocie nie przekłada się na rozwój biznesu w Jaworznie – zdecydowana większość mieszkańców dojeżdża do pracy nawet kilkadziesiąt kilometrów dziennie, wielu wyjechało nie tylko z miasta, ale i z Polski w celach zarobkowych. W naszym mieście, jak grzyby po deszczu, powstają i lokują swoje biznesy firmy zajmujące się handlem, co nie dla wszystkich mieszkańców poszukujących pracy jest satysfakcjonujące – mamy naprawdę wielu dobrze wykształconych specjalistów, jednak ze względu na niesprzyjające warunki, to inne miasta zyskują na ich potencjale intelektualnym. 

Pakiet uchwał, których projekty zostały wypracowane wspólnie z Jaworznicką Izbą Gospodarczą, zakłada ulgi dla nowych, jak i działających już na terenie naszego miasta przedsiębiorstw. -  Obowiązujące ulgi przewidują zwolnienie z podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis na utworzenie nowych miejsc pracy na terenie Jaworzna. Przedmiotem zwolnienia z podatku od nieruchomości będą grunty, budynki lub ich części oraz budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, będące w posiadaniu przedsiębiorców, którzy utworzą nowe miejsca pracy na terenie naszego miasta . Maksymalny okres zwolnienia z podatku może sięgać 24 miesięcy, zaś jego wysokość jest pochodną kosztu związanego z  wypłaconym wynagrodzenia nowo zatrudnionych. Kolejna uchwała dotyczy zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej. Radni dyskutowali także nad zwolnieniami w ramach pomocy de minimis z podatku od nieruchomości dla mikroprzedsiębiorców i małych przedsiębiorców będących po raz pierwszy podatnikami podatku od nieruchomości, od nieruchomości położonych na terenie Jaworzna – podaje Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Jaworznie.
 
Podczas sesji Prezydent Miasta, Paweł Silbert, zdradził, że jeden z większych zewnętrznych przedsiębiorców, zatrudniający mieszkańców Jaworzna, zamierza przenieść część swojej działalności do naszego miasta, dzięki czemu jaworznianie nie będą musieli tracić czasu na dojazdy. 
 
Czas pokaże, czy korzystny pakiet uchwał przyczyni się do powstawania nowych biznesów w Jaworznie, innych niż markety i sklepy. Radny Marcin Kozik wielokrotnie zwracał uwagę w lokalnych mediach i podczas obrad, że Jaworzno nie przyciąga przedsiębiorców, a inwestycje pod tereny przemysłowe i działalność gospodarczą nie cieszą się dużym zainteresowaniem. Podczas ostatniej sesji radny zwrócił uwagę, że niedawno miasto zrezygnowało z możliwości ubiegania się o wysokie dofinansowanie ze środków UE, ze względu na problemy ze ściągnięciem przedsiębiorców do Jaworzna.       

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

TWJ Online

Cennik reklam

Gorące Wiadomości


Adres redakcji i biura ogłoszeń:

43-600 Jaworzno, ul. Grunwaldzka 41/3,

tel. 32 747 60 66, e-mail: twj@twj.pl

Wydawca: GPRINT Sp. z o.o.

 

 

 

 

 

 

 

 

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! polityka cookies