Prezydencie, pokaż umowy!

Jaworzniccy Misiewiczowie mają się świetnie, bo oprócz najwyższych w regionie pensji, w ramach dodatkowych zleceń 

potrafią zarobić nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie! Nic dziwnego, że zrobią wiele, by ograniczyć mieszkańcom dostęp do rejestrów, które do tej pory znało tylko kilku zaufanych urzędników. Radny Kozik i Jaworznickie Forum Mieszkańców nie dają za wygraną i światło dzienne ujrzały już tysiące dokumentów, których lektura pozwala zrozumieć dlaczego tak mocno wiele osób przywiązanych jest do obecnej władzy. Potwierdzają się podejrzenia radnego i w dotychczas udostępnionych rejestrach umów znajdujemy nazwiska znanych działaczy, przychylnych obecnej władzy. Walka o jawność zakończy się najpewniej przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym, które podejmie decyzje o formie, w jakiej udostępnione będą musiały zostać materiały. Wszystkie materiały.

Zanim zapanuje w Jaworznie pełna jawność, wszystkie osoby, które o nią walczą czeka jeszcze daleka, wyboista droga. Urzędnicy i pracownicy podległych gminie spółek mnożą problemy, wykazując kolejne przeszkody prawne, byle informacje ukazały się jak najpóźniej i w maksymalnie okrojonej formie.
 
Urzędowe zlecenie – pocieszenie
Dzięki wysiłkom Jaworznickiego Forum Mieszkańców, na stronie stowarzyszenia są opublikowane umowy cywilnoprawne oraz zlecenia zawierane przez Urząd Miasta w latach 2013-2015.Trudno nie odnieść wrażenia, że najlepszą legitymacją do otrzymania umowy zlecenia w naszym mieście jest entuzjastyczne nastawienie do prezydenta lub przynależność do dwóch organizacji, które niepodzielnie rządzą - Jaworzno Moje Miasto  oraz lokalnej struktury Prawo i Sprawiedliwość. Gdy posiadamy jeszcze  dodatkowo dar szybkiego formułowania myśli oraz wykażemy się aktywnością  na blogach, forach internetowych - stworzymy receptę, która pozwoli na  szybkie podwyższenie dochodów.
 
Numerem jeden w naszym mieście, jest w tym względzie dyrektor Izby Wytrzeźwień Aleksander Tura, który w 2014 roku kandydował na radnego z listy JMM. Wysokie  zarobki z roczną pensją ok. 74 tys. zł, jedne z najwyższych nagród – 7 tys. zł., dodatkowe zlecenia dla członków rodziny czy zatrudnienie  bliskich to korzyści, które z pewnością wskazują, że  obrany przez niego kurs opłaca się z nawiązką.
 
W 2013 roku Tura dorobił 5,4 tys. opiniując wnioski dotyczące koncesji na alkohol. W ubiegłym roku kwota ta wzrosła już do 9,6 tys. 
 
Intratne zlecenia od Urzędu Miejskiego w Jaworznie otrzymuje również jego małżonka, Nella, o której gazeta „Co Tydzień” pisała w zeszłym roku, że została zatrudniona w Izbie Wytrzeźwień. W 2013 należąca do niej agencja zarobiła 15,4 tys. złotych za wykonanie Miejskich Informatorów Kulturalnych. W 2014 za przygotowanie informatorów firma wystawiła gminie rachunek w wysokości 26,4 tysiące, w roku 2015 koszt informatorów wynosi już 69,96 tys! Dodatkowe zlecenia firma otrzymuje od jednostek podległych gminie.  Tylko za umieszczenie jednego baneru na stronie internetowej Moje Jaworzno Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych zapłacił firmie All-Info należącej do N. Tury 2066 złotych, a zleceń jest więcej . 
 
Przeciwdziałanie alkoholizmowi najwidoczniej działa jak magnes i skupia najwięcej działaczy PiS i JMM. Magnesem jest budżet na opiniowanie koncesji w wysokości 215 220 zł, który trafia do znanych działaczy. Zwłaszcza tych, którzy nie zdołali dostać się do Rady Miasta w Jaworznie. Śladami dyrektora podąża m.in. Marlena Budak, pracownica Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, działaczka  Prawa i Sprawiedliwości, która w 2015 roku wzbogaciła się o 6,6 tys., a tym samym zrekompensowała straty , które poniosła w nieudanej dla siebie kampanii samorządowej. Silnie zaskarbił się w łaskach prezydenta miasta, były radny Maciej  Brul, który opiniując koncesje zarobił w 2013 roku 7,8 tysiąca złotych a przed rokiem już 10,3 tys. Brul, z zawodu nauczyciel zasiada dodatkowo w świetnie płatnej radzie nadzorczej jaworznickich wodociągów.
 
Maria Materla, obecna radna Sejmiku z listy PiS (która w wyborach 2014 nie dostała bezpośredniego mandatu) rok później opiniując alkoholowe koncesje zarobiła 10,3 tysiąca złotych, a oprócz tego była pełnomocnikiem do spraw osób niepełnosprawnych. Na liście jest także Grzegorz Wyrobiec, lekarz, który w 2014 roku startował do Rady Miasta z ramienia PiS, który dodatkowo za opiniowanie wniosków o sprzedaż napojów alkoholowych dostaje w 2015 roku12 600 zł (równocześnie zasiada także w Radzie Nadzorczej ZLO).
 
Strach przed prawdą
Niestety informacje, które dotyczą spółek i jednostek organizacyjnych gminy nieprędko ujawnione zostaną opinii publicznej w pełnej wersji. Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie zadeklarowało, że podjęło już niezbędne prace i informacje dotyczące ujawnienia rejestru umów udostępni w połowie listopada.
 
Miejska Biblioteka Publiczna, o czym pisaliśmy w jednym z ostatnich wydań, co prawda udostępniła rejestr, ale dokument raził brakiem istotnych informacji - zabrakło kwot, które zapłacono prelegentom, nazwisk osób fizycznych podpisujących umowy z biblioteką oraz wysokości ich honorariów.
 
Jaworznicki ośrodek profilaktyki uzależnień od alkoholu oraz pobytu nietrzeźwych zarządzany przez Aleksandra Turę stwierdził natomiast, że udostępnienie rejestru może kolidować z faktem, iż wielu z jego pensjonariuszy posiada konflikt z prawem.
 
Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych co prawda udostępnił rejestr tysięcy zleceń za lata 2013-2015, ale dokumenty nie zawierają nazwisk osób fizycznych, które współpracują z firmą.
 
„Archetti” Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna, „Em Band” Orkiestra Rozrywkowa Miasta Jaworzna, Centrum Kultury „Teatr Sztuk” w Jaworznie rejestry przekażą do końca października.
Do tej pory jedynie jaworznicki Miejski Zakład Drógi Mostów umieścił umowy na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej. Choć opublikowano interesujące materiały, niesmak pozostał, bo wedle wcześniejszych zapowiedzi szefów tej firmy, tego rodzaju publikacja ze względów proceduralnych była niemożliwa. Co zdecydowało o nagłej zmianie zdania prezesa Bednarka, nie wiadomo. 
 
Podnóżki i promocja
Już nawet wybiórcze dokumenty przekazane Kozikowi oraz stowarzyszeniu zdecydowanie wskazują na to, że prezydent oraz podległe mu jednostki nie szczędzi grosza na promocję oraz potrafi zadbać o komfort osób zatrudnionych.
 
Miasto promuje się także na przystankach – firma przygotowująca druk Gazety Przystankowej w roku wyborczym, 2014 otrzymała zlecenia na ponad 54 tysiące złotych, by rok później otrzymać trzy zlecenia za niewiele mniej, bo 51,6 tysiąca złotych.
 
Najnowsze wydawnictwo prasowe „Puls Jaworzna” wydawane przez MCKiS bije jednak na głowę Gazetę Przystankową, bo wedle szacunków kosztuje podatników nawet do osiemdziesięciu tysięcy złotych miesięcznie!
 
Miasto dba także o komfort pracy dla osób, które pracują w jednostkach podległych miastu. W maju 2015 Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych zakupił dla 10 pracowników wyposażonych w stanowiska komputerowe podnóżki, które z pewnością poprawią i tak już wysoki komfort pracy.
 
Finał w komunalnym sądzie
Marcin Kozik, który od kilku miesięcy skrupulatnie kompletuje dokumenty, składa interpelacje i domaga się pełnej przejrzystości, nie ma wątpliwości, że obecna forma przekazywania informacji przez miasto jest nie do zaakceptowania. - Nieodpowiednia jest zarówno treść, czyli brak ujawniania kluczowych informacji, jak i forma polegająca na przekazywaniu informacji w siedzibie firmy, do wglądu w wersji papierowej – stwierdza radny Kozik. - Tego rodzaju informacje powinny być ogólnodostępne i znaleźć się w wersji elektronicznej biuletynów informacji publicznych.
 
Samorządowiec zwraca uwagę, że w wielu polskich miastach tego rodzaju materiały od dawna udostępniono mieszkańcom. W kilku m.in. w Warszawie dopiero po wyrokach sądów prezydenci musieli zmienić zdanie i upublicznić umowy. Niebawem dowiemy się czy w naszym mieście opublikowane zostaną całe rejestry czy też publikację na gminie i jej jednostkach wymusi sąd. 
Rafał Nowak

 

Komentarze  

Seba 2016-11-21 15:24
Cytuję spokojnie_obserwujac:
Dziwne... a tak łatwo się nabrać na niezbyt wyszukany styl ubierania się Pana Aleksandra Tury. przetarta kurtka jeansowa pasuje raczej do 16 letniego punka a nie do człowieka, któremu jak się okazuje nieźle się powodzi. czy tak świetnie zarabiająca żona szczędzi mężowi czy to kolejna ŚCIEMA???


Rodzina podłączyła się do krwiobiegu wydatków miasta, ale ciuch i auto ma temu wizualnie zaprzeczać.
Cytować
neutralny 2016-10-22 20:48
Stara Rzymska łac. dewiza mówi "divide et impera". W naszej specyficznej bo polskiej demokracji ma znaczenie jakby odwrotne czyli "rządź i dziel".
Chcesz tego? więc musisz wygrać wybory. Niech opozycja chcąca zmienić sposób wydawania publicznych pieniędzy skupi się profesjonalnie na wygraniu najbliższych wyborów.
Zostało już tylko 2 lata. Poza tym co to za afera?? 200 tyś dla EXTRA GAZETY 100 tyś. dla AleXa czy 1 MILION dla Hakerów. Kto bogatemu zabroni? Najłatwiej nonszalancko wydawać cudze pieniądze czyli NASZE.
Prywatnie to zapewne nie byłoby mowy o takiej rozrzutności. Czy można to zmienić? Na pewno tak , ale tylko po wyborach. Do boju OPOZYCJO bo obecne poczynania przypominają szamotanie się "małpy w klatce".
Cytować
Daihatsu 2016-10-21 20:26
Cytuję spokojnie_obserwujac:
Dziwne... a tak łatwo się nabrać na niezbyt wyszukany styl ubierania się Pana Aleksandra Tury. przetarta kurtka jeansowa pasuje raczej do 16 letniego punka a nie do człowieka, któremu jak się okazuje nieźle się powodzi. czy tak świetnie zarabiająca żona szczędzi mężowi czy to kolejna ŚCIEMA???


Camuflage :).
Cytować
Guest 2016-10-21 20:25
Cytuję spokojnie_obserwujac:
Dziwne... a tak łatwo się nabrać na niezbyt wyszukany styl ubierania się Pana Aleksandra Tury. przetarta kurtka jeansowa pasuje raczej do 16 letniego punka a nie do człowieka, któremu jak się okazuje nieźle się powodzi. czy tak świetnie zarabiająca żona szczędzi mężowi czy to kolejna ŚCIEMA???


Camuflage :).
Cytować
spokojnie_obserwujac 2016-10-21 19:40
Dziwne... a tak łatwo się nabrać na niezbyt wyszukany styl ubierania się Pana Aleksandra Tury. przetarta kurtka jeansowa pasuje raczej do 16 letniego punka a nie do człowieka, któremu jak się okazuje nieźle się powodzi. czy tak świetnie zarabiająca żona szczędzi mężowi czy to kolejna ŚCIEMA???
Cytować

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

TWJ Online

Cennik reklam

Gorące Wiadomości


Adres redakcji i biura ogłoszeń:

43-600 Jaworzno, ul. Grunwaldzka 41/3,

tel. 32 747 60 66, e-mail: twj@twj.pl

Wydawca: GPRINT Sp. z o.o.

 

 

 

 

 

 

 

 

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! polityka cookies